Mayıs 2018 Arşivi
Hayalimdeki devlet başkanı!..

“Din, nasihatten ibarettir.”


“Çevrendeki kişiler içinde en ziyade onu beğenmelisin ki... Sana acı gerçekleri herkesten çok o söylesin.” (Hz. Ali)

 

Hayalimdeki Devlet Başkanı!..

Yıl 2014… Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildikten bir ay sonra zat-ı âlilerine âcizane bir mektup yazmıştım…

Sanki hayalimdeki devlet başkanını yazmışım!.. Ne kadar da masumane, ne kadar da safiyane bir düşünceymiş!.. Bilmem, bu tür mektupların faydası gerçekten oluyor mu?.. Ama yine de umutlanmadan edemiyorsun, ne de olsa saf Anadolu çocuğuyuz!

İşte, 2014 yılında yeni seçilmiş devlet başkanına yazılmış bir ‘açık mektup’:

Eczane olmayan ilçe olur mu?

AK Parti’ye rey veren Çamoluklular teker teker tespit edilip tebrik edilmelidir!


“Çevrendeki kişiler içinde en ziyade onu beğenmelisin ki... Sana acı gerçekleri herkesten çok o söylesin.” (Hz. Ali)

 

ECZANE OLMAYAN İLÇE OLUR MU?

Çamoluk ilçe merkezinde kalacak otel yok, misafirhane yok, ECZANE yok!..

Çamoluk, 10 Ağustos’ta Erdoğan’a % 90,5 rey vermiş, 1 Kasım seçimlerinde de % 84,3 rekor reyle AK Parti’ye destek vermiş bir ilçe!

Dünya Kıble Günü!..

Dünya kıble saati, Allah’ın varlığını ispat eden; sayısız ilahî delillerinden biridir!


“Gece, gündüz, güneş ve ay Allah’ın varlığının delillerindendir. Güneşe ve aya secde etmeyin. Eğer gerçekten Allah’a kulluk ediyorsanız, onları yaratan Allah’a secde edin.” (Lokman, 37)

 

Dünya Kıble Günü!..

Yarın, 28 Mayıs Pazartesi saat 12.18; Türkiye ve dünyanın her coğrafi bölgesi, her noktası için kıble saatidir…

Dünya kıble saati, Allah Teâlâ’nın varlığını, yüceliğini, güç ve kudretini gösteren ve ispat eden; İnanan kulların şükretmeleri, akıl sahibi oldukları halde hala inanmayanların görüp de ibret alıp inanmaları için sayısız ilahî delillerinden biridir!

Bugün Cuma!..

“İyi olanınız, kendisinden herkesin hayır umduğu ve şerrinden emin olduğu kimsedir.”


“Allah’ım! Fayda vermeyen ilimden, ürpermeyen kalpten, doymak bilmeyen nefisten ve kabul edilmeyen duadan sana iltica ediyoruz.” (Müslim, Zikir, 73)

 

Bugün Cuma!..

Allah’ım! Gücün ve kudretin gerçek sahibi Sensin!.. Dilediğini galip getiren, dilediğini zelil eden Sensin!

Senin yolunda yürüyenlere güç ver… Senin dinin yüce olsun diye çalışanlara güç ver… Senin dininin mensupları izzet kazansın diye çalışanlara güç ver… Ve onları bilerek veya bilmeyerek Müslümanlara zarar vermekten koru.

Hesabi değil hasbi olacağız!..

Yenilik yapmak eskiyi çöpe atmak değildir!..


“Yeni bir günün doğması için, birçok yıldızın batması gerekir.” (M. Dostovevski)

 

“Hesâbi değil hasbî olacağız!.."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Parti olarak hasbilikten hesabiliğe doğru savrulduk. Hasbiliğe döneceğiz Hesâbi değil hasbî (gönüllü hizmetkâr) olacağız…" diyordu. Erdoğan’ın bu sözleri üzerine o tarihte ortak bir kanaat oluşmuştu: Artık yeni dönemde ilk olarak Bakanlar Kurulu, AK Parti MKYK ve MYK bu kriterlere göre yenilenecek, daha sonra da parti teşkilatları aynı kıstaslara göre şekillenecek!

Bugün Cuma!..

“Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma!”


“(Ey mü'minler), gevşemeyin, mahzun olmayın, Siz eğer (gerçekten) mü'min iseniz (düşmanlarınıza gaalib ve onlardan) çok üstünsünüzdür.” (Âli İmrân, 139)

 

Bugün Cuma!..

Ya Rabbi! Bizi, davasını unutup davarların peşine takılanlardan.. Mal, makam, şan, şöhret, güç, kuvvet uğruna sahte böğürtülerin, göz kamaştıran parıltıların büyüsüyle yoldan çıkanlardan.. Desinler, görsünler, bilsinler, sevsinler, övsünler diye mücadele edenlerden... Yola çıktıklarını yolda bulduklarıyla değiştirenlerden.. Kardeşliğini, onurunu, şuurunu, iffetini ve ihlâsını kaybedenlerden eyleme!

Ramazan ayında lokanta işletmek caiz midir?

Haramın işlenmesine rıza göstermek de haramdır!..


“Sık sık verilen aynı öğütten sıkılma… Çünkü bir çiviyi çakabilmek için defalarca vurmak gerekir.” (Hz. Mevlana)

 

Ramazan ayında lokanta işletmek caiz midir?

Mazereti sebebiyle oruç tutamayanların yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Ramazan ayında lokanta vb yerlerin açık olması; bir ihtiyaçtır ve zarurettir… “Mazereti olmayan kimselere yemek yerdirmek suretiyle lokanta sahibi ile orada çalışan işçiler günaha girmiş olurlar.” (Günümüz Meselelerine Fetvalar, Halil Gönenç )

Yarın Ramazan!..

Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan!..


“Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz.” (Tirmizi, Savm 82)

 

Yarın Ramazan…

Bu akşam ilk Teravih namazı…Bu gece ilk Sahur!

***

Gel ya Şehr-i Ramazan gel!.. Bize gel, evimize gel, işyerimize gel!.. Caddemize ve sokağımıza, köyümüze ve mahallemize, şehrimize ve ülkemize gel!.. Gel de sar bizi, kuşat bizi, nurlandır bizi!

Ramazan’a hazırlanmak ve ihya etmek!..

Ramazan-ı şerifiniz bereketli, ibadetleriniz makbul, dualarınız kabul olsun!..


“Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz?” (Saff suresi, 2)

 

Ramazan’a hazırlanmak ve ihya etmek!..

16 Mayıs Çarşamba; Ramazan’ı Şerif’in 1’i…

Nasıl ki hac ve umreye gidenler sınırlı zamanlarını orada oyun ve eğlenceden uzak ibadetle ihya etmeye gayret ederler, bizler de Ramazan ayının gün ve gecelerini aynı hassasiyetle değerlendirme gayretinde olalım!

Anneler Günü!..

“Sakın onlara “öf!” bile deme!..”


“Biz, insana anne babasına iyi davranmayı emrettik.” (Ahkâf, 15)

 

Anneler Günü!..

Bugün senede sadece bir gün kutlanılması adet halene gelen anneler/babalar günü; yoksa her gün beraber olduğu halde saygı ve sevgide cimrilik yaptıkları, belki çoğu defa kalplerini kırdıkları anne ve babalara karşı hayırsız evlatların(!) senede bir gün gönül alma, özür dileme günleri midir?

Bugün Cuma!..

“Güneş, Cuma günlerinden daha hayırlı bir gün üzerine doğmamıştır.”


“Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka dostlarınız yoktur. Sonra size yardım da edilmez.” (Hud, 113)

 

Bugün Cuma!..

Yâ Rabbi! Şeytana kanmadan, nefse aldanmadan, fânî hayatın aldatıcı lezzetlerine takılıp kalmadan, ahireti unutmadan, Sana güzel kulluk etmeyi, bizlere nasîb eyle!.. Suret-i haktan görünerek milletimizi kandıranlara, hırs ve tamahlarına ulaşmak için Sevgili Peygamberimizin adını, hayatını, kutlu sözlerini istismar edenlere, Müslüman milletimizin Muhammed aşkını kullanarak kötü emellerine alet edenlere fırsat verme Allah’ım.

Bugün Cuma!..

“Mümin, türlü musibetlerle imtihan edilse de yıkılmaz, ayakta kalır.”


“(Akıllı ve olgun) Mü’min aynı delikten iki defa sokulmaz, ısırılmaz.” (Buhârî, Edeb, 83)

 

Bugün Cuma!..

“Allah’ım! Fayda vermeyen ilimden, ürpermeyen kalpten, doymak bilmeyen nefisten ve kabul edilmeyen duadan sana iltica ediyoruz.” (Müslim, Zikir, 73) Ey Rabbim, bana lütufta bulunduğun şeyler hakkı için, artık suçlulara asla destek vermeyeceğim.” (Kasas, 17)

Site İçinde Ara

Haftanın Sözü

“Aslan köpeklere baş olursa, köpeklerin her biri kendi karşısındakine aslan kesilir. Eğer aslanlara köpek baş olursa, o aslanların hepsi köpek olur.” (Yusuf Has Hacip)

Namaz Vakitleri
Giresun Hava Durumu
GİRESUN