Mayıs 2020 Arşivi
Korona denilen meret neymiş be?!..

Meğerse her şey para içinmiş… Her şey turizm içinmiş!..


“Allah'ın gönderdiği her bir peygamber ve işbaşına getirdiği her bir halifenin mutlaka iki türlü sırdaşı vardır. Bir tür sırdaşlar ona iyiliği emreder ve onu iyiliğe teşvik eder. Öbür tür sırdaşlar ise, ona kötülüğü emreder ve onu işlemeye teşvik ederler. Günahtan korunan ise Allah’ın koruduğu kimselerdir. (Buhârî, Ahkâm 42; Nesâî, Bey‘at 32)

***

Korona denilen meret neymiş be?!..

“Sokağa çıkmak yasak!..” dediler; eyvallah dedik, evde kaldık…

“Cuma ve Bayram namazı, ramazanda teravih ve camilerde cemaatle namaz kılmayacaksınız!..” dediler, eyvallah dedik, camilere gitmedik, camilerde cemaatle namaz kılmadık!..

İstanbul’un Fethinin 567. Sene-i Devriyesi…

İstanbul’un fethinin sembolü Ayasofya!..


“Ey iman edenler! Niçin yapmayacağınız şeyleri söylüyorsunuz?.. Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz Allah katında çok çirkin bir davranıştır.” (Saff suresi,2-3)

***

İstanbul’un Fethinin 567. Sene-i Devriyesi…

Ne hazin tecellidir ki; dün, Ceddimiz Fâtih Sultan Mehmet Hân 29 Mayıs 1453’den üç gün sonra kiliseden camiye dönüştürülen Ayasofya’da Cuma namazı kılıp bayram yaparlarken…

Bugün 29 Mayıs 2020 Cuma gününde onun torunları Cuma nazı kılamamanın hüznü ve hasretiyle ev hapsinde ve cami duvarları dibinde gözyaşı döküyorlar!..

Bugün Cum’a!..

“Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı, cum’a günüdür!..”


“Allah bir şehri misal olarak verdi: Bu şehir güvenli, huzurlu idi, Oraya her yerden rızkı bol bol geliyordu. Ne var ki onlar Allah'ın nimetlerine karşı nankörlük ettiler. Allah da onlara, yaptıkları işler yüzünden açlık ve korku elbisesini (felâketini) tattırdı.” (Nahl sûresi, 112)

***

Bugün Cum’a!..

Bizleri müminler olarak (Cum’a namazı yasağının devam ettiği 11. Haftasında) camilerde cemaatle namaz kılamamanın hüznü içinde yeni bir Cum’a gününe daha kavuşturan, yaptıklarımızın ve yapmamış gerektiği halde yapmadıklarımızın hesabını vereceğimiz, öldükten sonra bizi dirilten ve dönüş kendisine olan Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun…

Namazsız ve Bayramsız(!) Bayram!..

Bayram adap ve ilkelerinin yapılamadığı bayram nasıl bir bayram olabilir?!..


“Eğer, o memleketlerin halkları iman etseler ve Allah’a karşı gelmekten sakınsalardı, elbette onların üstüne gökten ve yerden nice bereketler (in kapılarını) açardık. Fakat onlar yalanladılar, biz de kendilerini işledikleri günahlarından dolayı yakalayıverdik.” (Araf, 96)

***

Namazsız ve Bayramsız(!) Bayram!..

2020 Ramazân Bayramının düşündürdükleri!..

Bu Bayram; İslam tarihinde emsali olmayan Cuma namazı ve camilerde cemaatle vakit namazlarıyla teravih namazının kılınamadığı bir Ramazân akabinde yine İslam tarihinde emsali olmayan Bayram namazının kılınamadığı ve Bayramlaşmaların olmadığı müstesna bir Bayram!..

2020 yılı Ramazan Bayramı; Yaşanılmayan/yaşanılamayan, bayram adabına-şartlarına uyulmayan/uyulamayan, ‘Bayram standartları’na riayet edilemeyen; neşesiz, tatsız ve hüzünlü adeta Bayramsız(!) bir bayram…

Elvedâ Yâ Şehr-i Ramazân!..

Tekabbelallahü minnâ ve minküm (Allah Teâlâ bizden ve sizden kabul buyursun!)…


“Ey Nefsim! Seni sen yapan benim., beni de ben yapan sensin. Ya yola gel beraber gidelim ya da yoldan çekil ben Hakk’a gideyim.” (Hz. Mevlana)

***

Elvedâ Yâ Şehr-i Ramazân!..

“Hoş geldin yâ şehr-i Ramazân” diye karşılayıp, korona belası tehdidi altında camilerde cemaatle teravih ve Cuma namazından mahrumiyet hüznüyle bir aydır ağırladığımız kutlu misafirimizi, bir yıl sonra tekrar karşılamak ve kavuşmak ümidi ve duasıyla “elvedâ yâ şehr-i Ramazân” diyerek hüzünle uğurluyoruz…

Bugün Cuma!..

“Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı, cum’a günüdür!..”


“Şeytan onların yaptıklarını süslemiş (güzel göstermiş) de kendilerini yoldan alıkoymuş (saptırmış). Onun için onlar doğru yola giremiyorlar.” (Neml suresi, 24)

***

Bugün Cum’a!..

Bizleri müminler olarak (Cum’a namazı yasağının devam ettiği 10. Haftasında, camilerde teravih ve evlerde misafirlerle iftar coşkusunu yaşayamamanın hüznü içinde) Ramazân’ın 29’uncu ve yeni bir Cum’a gününe daha kavuşturan, öldükten sonra bizi dirilten ve dönüş kendisine olan Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun…

Kadir Gecesi!..

Kadir Gecesi; insanlığın kadrini yücelten, bereketli, hayırlı, uğurlu, önemli ve kutsal bir gecedir…


“Rabbimiz! Günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlıklarımızı mağfiret eyle! Ayaklarımızı yolunda sabit eyle! Kâfirler güruhuna karşı da bize yardım eyle!” (Âl-i İmrân, 3/147)

***

Kadir Gecesi!..

Bu gece Leyle-i Kadir!..

Kadir; güç, hüküm, izzet, şeref, değer ve itibar demektirKadir Gecesi; insanlığın kadrini yücelten, bereketli, hayırlı, uğurlu, önemli ve kutsal bir gecedir…

Bugün Cum’a!..

Mübarek Cum’amız ve Ramazânımız bereketli ve hayırlara vesile olsun!..


“Başınıza gelen herhangi bir musibet kendi ellerinizle kazandıklarınız yüzündendir.” (Şûrâ suresi, 30)

***

Bugün Cum’a!..

Bizleri müminler olarak (Cum’a namazı yasağının devam ettiği 9. Haftasında, camilerde teravih ve evlerde misafirlerle iftar coşkusunu yaşayamamanın hüznü içinde) Ramazân’ın 22. ve yeni bir Cum’a gününe daha kavuşturan, öldükten sonra bizi dirilten ve dönüş kendisine olan Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun…

Korona Türkiye’de bitmez!..

Dünyada Korona bitse de bizde bitmez!..


“Allah’ın izni olmaksızın hiçbir musibet, (hiç kimseye) isâbet etmez. Kim Allah’a iman ederse, Allah onun kalbini hidâyete/doğruya yöneltir. Allah her şeyi bilendir.” (Teğâbün, 11)

***

Korona Türkiye’de bitmez!..

Dünyada Korona bitse de bizde bitmez!..

Artık Korona bizim bir parçamız, mütemmim cüzümüz!..  Bundan böyle onunla yatıp onunla kalkacağız!..

Anneler Günü!..

Yahudi menşeli ve tavsiyeli gün kutlamalarına hayır!..


"Kim kendini bir kavme benzetirse, o da onlardandır." (Ebu Davud Libas: 4031)

***

Anneler Günü!..

Senede bir gün değil her gün “Anneler Günü”…

10 Mayıs dünya Anneler Günü; ABD menşeli, materyalist dünya ülkelerinin kutladığı bizim de taklit ettiğimiz malum günlerden biri.

Babacan’dan “TARİKAT-TARİKATÇI” yorumu!..

DEVA’ya tasavvuf ehli üye ve yönetici olarak kabul edilmeyecek midir?!..


"Kimse, kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir, bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir, önemsediğin bir bedel ödersin." (Tolstoy)

***

Babacan’dan “TARİKAT-TARİKATÇI” yorumu!..

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a soruluyor:

- Herhangi bir tarikata üye misiniz?..

Bugün Cum'a!..

Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı, cum’a günüdür!..


“Cum’a günü Müslümanların haftalık toplu ibadet günüdür. Peygamber Efendimiz bu günün değeriyle ilgili olarak şöyle buyurmuştur: “Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı, cum’a günüdür. Adem o gün yaratıldı, o gün cennete kondu, yine o gün cennetten çıkarıldı. Kıyamet de ancak cum’a günü kopacaktır.” (Müslim, Cum’a, 5).

***

Bugün Cum’a!..

Bizleri müminler olarak (Cum’a namazı yasağının devam ettiği 8. Haftasında, camilerde teravih ve evlerde misafirlerle iftar coşkusunu yaşayamamanın hüznü içinde) Ramazân’ın 15. Gününe ve yeni bir Cum’a gününe daha kavuşturan, öldükten sonra bizi dirilten ve dönüş kendisine olan Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun…

Bugün Cuma!..

Cum’amız ve Ramazânımız mübarek olsun!..


"Sevdiğin kişiyi ölçülü sev. Yoksa, bir gün gelir o insan gözünde sevimsizleşir de önceki aşırı muhabbetinden dolayı elemin iyice ziyadeleşir. Kızdığın kimseye karşı da ölçülü ol ve nefret hissinin önünü kes. Aksi halde, gün döner de o şahıs dostun oluverirse evvelki öfkeli tavırlarının mahcubiyeti seni çok üzer." (Tirmizi, Birr, 59)

***

Bugün Cum’a!..

(Cum’a namazı yasağının devam ettiği 7. Haftasında, camilerde teravih ve evlerde misafirlerle iftar coşkusunu yaşayamamanın hüznü içinde) Ramazân’ın 8. Gününe ve yeni bir Cum’a gününe daha kavuştuk…

Site İçinde Ara

Haftanın Sözü

“Aslan köpeklere baş olursa, köpeklerin her biri kendi karşısındakine aslan kesilir. Eğer aslanlara köpek baş olursa, o aslanların hepsi köpek olur.” (Yusuf Has Hacip)

Namaz Vakitleri
Giresun Hava Durumu
GİRESUN