Temmuz 2018 Arşivi
Giresun'da müessif olay...

Ülkemizde ilk defa mı böyle bir ölümlü hadise vuku buluyor?


“Bir adamı öldürsen bir kere onu gözden kaybedersin. Fakat onu gözden düşürürsen kaç kimsenin gözünden düşürmüş olursun. Demek o kadar onu öldürmüşsün.” (Hz. Mevlana)

 

Giresun’da müessif olay… Ve yargısız infaz!..

Sebep ne olursa olsun, müsebbipleri kim olursa olsun, tarafları haklı ya da haksız olsun; nihayetinde ortada ölümlü bir hadise ve acılı bir aile var… Üzülmemek ve tepki göstermemek mümkün değil.

Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ediyoruz.

O Adamdan Belediye Başkanı Olmaz!..

İman, ‘inkâr’la başlar… Önce “Lâ ilâhe”, sonra “illallah”…


“Vallâhi biz, tâlip olanı veya vazîfe hırsı bulunanı yönetici yapmıyoruz!” (Buhârî, Ahkâm,7)

O Adamdan Belediye Başkanı Olmaz!..

Aday tespitlerinde kimlerin belediye başkanı olabileceğinin araştırılmasından önce “kimlerden belediye başkanı olamaz” bunun üzerinde durulmalıdır….Hayır, Evet’ten önce gelir… Önce ret, sonra kabul… Haramın terki, helalin yapılmasından öncedir… Zarar verici bir şeyin giderilmesi, fayda verici bir şeyin elde edilmesinden öncedir.

Bugün Cuma!..

“Mümin bal arısı gibi hep güzel, temiz, helal şeyler yer, hep güzel şeyler üretir.”


“İyi olanınız, kendisinden herkesin hayır umduğu ve şerrinden emin olduğu kimsedir. Kötü olanınız ise kendisinden hiç kimsenin hayır ummadığı ve şerrinden emin olmadığı kimsedir.” (Tirmizî, Fiten, 76)

 

Bugün Cuma!..

“Allah’ım Senden Seni sevmeyi, Seni seven kişiyi sevmeyi, Senin sevgine ulaştıran ameli yapmayı isterim. Allah’ım Senin sevgini bana kendimden, ailemden daha sevimli eyle…” (Tirmizî, Deavât, 72)

Ehil insan hazinemizi açığa çıkartalım!..

Liyakatli şahsiyetlerin tespiti; bir devlet ve hükümet politikası olmalı!..


“Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor.” (Nisâ, 58)

 

Ehil insan hazinemizi açığa çıkartalım!..

Vazifeyi ehline verelim!.. İyi de, ehiller nerede?.. Bu ehil şahsiyetleri nerede ve nasıl bulacağız?

Bunun pazarı yok ki gidip de alalım!

Bugün Cuma!..

“Emrolunduğu gibi dosdoğru ol!..”


“Allah’a yemin ederim ki, Allah Teâlâ’nın, senin sebebinle bir tek kişiye hidayet verip doğru yola iletmesi, senin için, kızıl develerin olmasından (ve bun­ları tasadduk etmenden) çok daha hayırlıdır.” ( Buhârî, Fedâilu'l-Ashâb 9)

 

Bugün Cuma!..

Ey Allah’ım! Rahmetinle, fazlınla ve kereminle gam ve kederlerimizi gider, hüznümüzü aç, düşmanlarımızı helâk et ve zelil kıl… Bizleri sözünde durmayan, emanete ihanet eden, onurunu yitiren, münafık kullarından eyleme Allah’ım!

Binali Beye binlerce tebrikler!..

Nice binlerce Ali içersinde örnek tek ve bir Ali; BİNALİ…


“Nimet içinde iken dostluktan söz açıp, kardeşim! Diyeni dost sayma. Dost, dostunun elini onun perişanlığında, çaresizliğinde tutan kimsedir.” (Şeyh Sadi)

 

Binali Beye binlerce tebrikler!..

Eski Türkiye’nin son Başbakanı, yeni Türkiye’nin ilk Devlet Şeref Madalyalı ilk Meclis Başkanı… Gayret, sadakat ve ferâgat timsâli, fedakâr ve itaatkâr, 40 yıllık kadim ve güzel bir dost...

Sarayburnu külliyesinde yeni kütüphane!

“De ki; hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”


“Şayet bilmiyorsanız ilim ehline sorunuz.” (Nahl, 43)

 

Sarayburnu külliyesinde yeni kütüphane!

Kütüphane demek; kitapevi demek… İlme ve âlime değer verenler kitaba değer verir… Kitaba değere verenler kütüphaneye de ihtiyaç duyacaktır.

Bugün Cuma!..

“Mümin arıya benzer; konduğu dalı kırmaz, oraya zarar vermez.”


“Onlara, ‘Yeryüzünde fesat çıkarmayın’ denildiğinde, ‘Biz ancak ıslah edicileriz!’ derler. Şunu bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir, lâkin anlamazlar.” (Bakara, 11-12)

 

Bugün Cuma!..

Yâ Rabbe’l âlemîn! Dinimizin, devletimizin, milletimizin ve Âlem-i İslam’ın bekasını sarsacak her türlü dâhili ve harici beladan bizleri muhafaza eyle… Yâ Rabbî! Fitne ateşiyle bizi yakmak isteyenlere, izzetimize, şerefimize ve kardeşliğimize göz dikenlere fırsat verme.

Üslûb-u Beyan Ayniyle İnsan…

Her makam ve sıfatın kendine has bir üslubu ve edebi vardır…

 


“Sözü süz de söyle, gönlü bulandırmasın. Sözü diz de söyle, kulağa inci diye takılsın. Sözü yüze söyle, gıybet olup utandırmasın.” (Şems-i Tebrizi)

 

Üslûb-u beyan ayniyle insan

Üslûp, illâ üslûp!..

Üslûp, insanın aynasıdır, kişinin ta kendisidir. Üslûp, kişinin duygu ve düşüncelerinin dışa yansımasıdır.

Site İçinde Ara

Haftanın Sözü

“Aslan köpeklere baş olursa, köpeklerin her biri kendi karşısındakine aslan kesilir. Eğer aslanlara köpek baş olursa, o aslanların hepsi köpek olur.” (Yusuf Has Hacip)

Namaz Vakitleri
Giresun Hava Durumu
GİRESUN