Çanakkale Zaferinin 106. Yıl dönümü…

Şehitlerimiz bizlerden nutuk ve çelenk değil Kur’an ve dua bekliyor!

“Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,
Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.(Mehmet Akif Ersoy)

***

Çanakkale Zaferinin 106. Yıl dönümü…

Çanakkale Zaferi; imanın küfre, hakkın batıla, mananın maddeye üstünlüğünün zaferidir.
Çanakkale Zaferi; emperyalist güçlerin hezimetidir.

 

Bu yıl, Çanakkale Zaferinin 106. Yıl dönümünü (geçmiş yıllara göre sessiz sedasız!) yad ediyoruz.

***

Diyanet İşleri Başkanlığı,18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümünü kutlama etkinliklerinde bir ilk’e imza atıyordu… Başkanlık, Çanakkale Zaferinin 100. Yıl dönümü 2015 yılını “Çanakkale Yılı” ilan etmiş ve 18 Mart Sabah Namazında 81 il ve 957 ilçe merkezinde bir camide Şehitleri anma programı tertiplemişti. Bu fevkalade güzel program, o yıl takdirle anılmıştı.

***

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2016 yılında Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıl dönümünde yine 2015’teki gibi Türkiye genelinde 81 il ve ilçe merkezlerinde merkezi bir camide Sabah Namazında şehidlerimizi dualarla, zikirlerle, tespihlerle yad edilmesine vesile olmuştu… Ana tema; “Şühedanın İzinde Huzur’da Niyazdayız” seçilmişti.

***

Nedendir bilinmez, Çanakkale Zaferinin 100 ve 101. Yıl dönümleri bütün Türkiye genelinde sabah namazında Mülki amirlerin, Emniyet ve askerî erkanın, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Siyasî partilerin katılımıyla, tam anlamıyla devlet ve millet kaynaşmasının olduğu şehitlerimiz dualarla, zikirlerle, tespihlerle yad edilirken, 2017 ve sonraki yıllarda bu güzel uygulama terk edildi.

 

***

Şehitlerimizi dualar ve zikirlerle anma programlarından birileri rahatsız olmalı ki, bu güzelim uygulama terk edildi…

Bu uygulamaya kimler ve neden mâni oldu, maalesef bunu sorgulayanlar da olmadı.

***

Çanakkale’yi geçilmez kılan ve muhteşem bir destan yazan Mehmetçiklerimiz, Mehmet Akif’in ifadesiyle iman, irfan, fazilet ve bilgi ile donanmış; karakterli, ahlaklı, kişilikli; vatanına, milletine ve dinine sahip çıkan, dahası bunları yüceltmek için tüm imkânlarını seferber eden Âsım’ın nesliydi… Mehmetçiklerimizi zafere ulaştıran; bir lokma ekmek ve bir tas çorbanın gücü değil imanın verdiği güç ve kuvvetti.

***

Taşının, toprağının şüheda gövdesiyle yoğrulduğu, ağaçlarının şüheda kanıyla sulandığı Çanakkale’yi geçilmez kılan şehitlerimizin ruhları, bizlerden nutuk ve çelenk değil Kur’an ve dua bekliyor!..

***

Ya Rabbi! Canını senin yolunda feda eden; varlığını varlığımıza, izzet ve onurumuza adayan bütün şehitlerimizin mekanlarını cennet ve makamlarını âlî eyle! Bizlere onlarla birlikte haşrolmayı lütfeyle!


Ey Allah’ım! Bizleri, şehitlerimizin yüce ruhlarını taşıyanlardan eyle! Bizleri şehitlerimizin aziz hatıralarına sahip çıkanlardan eyle! Bizleri şehitlerimizin uğruna canlarını verdikleri değerleri yaşayan ve yaşatanlardan eyle! Bizleri bu değerlere ihanetten muhafaza eyle!

***

“Âsım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek:

İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek."

(Mehmet Akif Ersoy)

 

Vesselam…
17 Mart 2021 Çarşamba / 04 Şaban 1442

YORUMLAR
Site İçinde Ara

Haftanın Sözü

“Aslan köpeklere baş olursa, köpeklerin her biri kendi karşısındakine aslan kesilir. Eğer aslanlara köpek baş olursa, o aslanların hepsi köpek olur.” (Yusuf Has Hacip)

Namaz Vakitleri
Giresun Hava Durumu
GİRESUN