Eski statlar rantiyecilere peşkeş mi çekilecek?..

“Reis ne derse, değil; Ağabey ne derse o olur!"

“Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor.” (Nisâ, 58)

 

Eski statlar rantiyecilere peşkeş mi çekilecek?..

 

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ilk defe Gaziantep’te gündeme getirdiği her vilayette “Eski statlara Ulu Cami” projesinin değerlendirildiği “Erdoğan’dan Ulu Cami müjdesi!..” başlıklı yazım üzerine bazı dostlar;

 

“Yıkılacak Giresun stadına cami mavi yaptırmazlar!.. Burası rantiyecilere peşkeş çekilecek. Rantiye lobisi buraya cami yapımına asla müsaade etmez… Bunu Giresun’da sağır sultan bile duydu ama demek ki sizler hala duymamışsınız… Bu sebeple boşuna kürek çekiyorsunuz… Olmayacak duaya âmin diyorsunuz…” gibi bir takım iddialardan bahsettiler.

 

 

Dedim ki:

“Velev ki birilerinin böyle bir düşüncesi ve proje olsa bile bu, Sayın Cumhurbaşkanının “Eski Statlara Cami” açılımından öncedir… Emir demiri keser. Sayın Cumhurbaşkanının böyle bir açıklamasından sonra, önceki bütün düşünce ve projelerin hiçbir ehemmiyeti olmaz/olamaz!.. Bunun aksini düşünmek, Sayın Cumhurbaşkanına muhalefet etmek olur.”

 

Denildi ki:

“Siz öyle zannedin. Giresun’da Reisin değil Ağabeyin sözü geçer!.. Giresun’da Reis ne derse, değil; Ağabey ne derse o olur!

 

Siz, yazınızda “stada cami yapımına milletvekilleri de sıcak bakıyorlarmış” diyorsunuz. Hangi milletvekilleri?.. Önemli olan Ağabey meseleye sıcak bakıyor mu? Değil stada cami meselesinde, Giresun’da her meselede Ağabeyin ne dediği önemli!..”

 

Dedim:

“Fazla abartmıyor musunuz?.. Diyelim ki 3-5 kişinin, bilemedin 10-15 gibi bir azınlığın görüşlerini bütün Giresunluların düşüncesiymiş gibi takdim etmek ne kadar doğrudur?.. Böyle bir endişe, bütün Giresunlulara haksızlık sayılmaz mı?”

 

Denildi ki:

“Siz, bu hususta da yanılıyorsunuz. Mesele çok basit, Giresun’da bu hususta bir anket yaptırılsın, bu düşüncede olanların sayısı 10-15 mi, yoksa daha mı fazla, görülsün!..

 

Dahası, Cumhurbaşkanının Gaziantep’teki cami konuşmasının haber siteleri ve basına yansıdığında Giresun’daki stad için de çalışma başlatan, hatta Giresun’daki STK’lar olarak ortak platform kurup müşterek hareket etme kararı alan STK yöneticilerinin son günlerde sesi çıkmaz oldu!.. Bunun sebebinin ne olduğunu zannediyorsunuz?”

 

Dedim:

“Sizler de Ağabeyi tanıdığınız kadar anlaşılan Reisi tanımamışsınız!..

Her ne ise, Halep oradaysa arşın da burada… Nihayet üç gün sonra göreceğiz… Bakalım Reisin dediği mi Ağabeyin dediği mi geçerli olacak!”

 

***

Böyle bir iddiaya şahsen inanmasak da, demek ki kamuoyunda böyle bir iddia dolaşmakta…

Bir yerde bir dedikodu varsa ( inanılmasa da) bir şeyin şüyuu vukuundan beter (bir şeyin dedikodusunun yapılması, onun gerçekleşmesinden daha kötüdür) misali; araştırılması ve üzerinde düşünülmesi gereken bir husustur.

***

“Senin iyiliğini isteyen kimse, “yolunda şöyle bir diken var” diyendir. Yolunu kaybedene iyi gidiyorsun demek şiddetli bir zulümdür.” (Şeyh Sâdî Şîrazî)

 

Vesselam…

23 Mart 2018 / 05 Receb 1439

YORUMLAR
Site İçinde Ara

Haftanın Sözü

“Aslan köpeklere baş olursa, köpeklerin her biri kendi karşısındakine aslan kesilir. Eğer aslanlara köpek baş olursa, o aslanların hepsi köpek olur.” (Yusuf Has Hacip)

Namaz Vakitleri
Giresun Hava Durumu
GİRESUN