Koranavirüs mücadesinin gizli kahramanları Valiler!..

Vefakâr ve cefakâr valilerimiz tebrik, takdir ve taltif edilmeli!..

“Sertliğin aşırısı kin doğurur. Hoşgörünün aşırısı otoriteyi zayıflatır. Ortayı bulabilirseniz ne küçük görülür, ne de hakarete uğrarsınız.” (Şeyh Sâdi-i Şirazi)

***

Koranavirüs mücadesinin gizli kahramanları Valiler!..

Vali…

Devletin temsilcisi.. Hükümetin, bütün Bakanların illerdeki tek sorumlusu ve temsilcisi vali!..

 

Sorumluluk şuurunun verdiği haz ve heyecanla 24 saat teyakkuzda olan, halkın huzurunu ve sağlığını kendi huzur ve sağlıklarının üzerinde gören koronavirüs mücadelesinin gizli kahramanları valiler!..

***

Kabinenin bir üyesi (Sağlık olsun, İçişleri olsun sair Bakanlıklar olsun) bir genelge yayınlar; takibi ve uygulanmasının bütün sorumluluğu illerde öncelikle Valilerin omuzları üzerindedir!..

 

Hem Bakanlıklardan gelen talimatlara uygun hareket edecek, hem o genelgeler istikametinde inisiyatif kullanıp ilave kararlar alacak, hem her siyasî ve etnik gruba mensup vatandaşları (din, mezhep, fikir ve amel ayırımı gözetmeksizin) kırmadan, tahrik etmeden ikna ederek, onları dinleyerek ve gönüllerini alarak icraat yapacak; bu ne kadar ağır bir sorumluluk ve yüktür!..

***

Kırgın gönüllerin öfke şimşeklerini söndürmeyi vazife addeden…

Yetim ve öksüzlerin, bakıma muhtaç genç ve yaşlı kimsesizlerin tutan eli, yürüyen ağayı, gören gözü, duyan kulağı; her derdin devası, her dileğin kapısı olmayı şiâr edinen…

 

Bu sorumluluk şuuruyla belki günde 3-4 saatlik bir uykuyu bile kendilerine haram gören…

Vefakâr ve cefakâr valilerimiz tebrik, takdir ve taltif edilmeli!..

Tebrik, takdir ve taltif edilmeli ki çalışma azimleri ve heyecanları kırılmadan devam etsin!

***

Kaptanın kaptanlığı (ehliyet ve liyakati) fırtınalı havada belli olur…

İdarecilerin idareciliği de kriz ortamlarında belli olur.

***

Bu virüs belânın en az hasarla atlatılması için bütün ülke seferber olmuş durumda…

Ancak bazı kesimler var ki bu belânın (en az hasarla atlatılması hususunda) en fazla sorumluluk yükü onların omuzları üzerinde:

 

- Virüs salgını başladığı ilk andan itibaren ilk dalga kıran olan; doktorundan hemşerilerine kadar bütün sağlık görevlileri..

 

- Memurundan amirine, erinden komutanına kadar bütün güvenlik görevlileri..

- Camilerde cemaatle namaz ve vaaz yasağını fırsata dönüştürme düşüncesiyle mahalle ve köylerde ev ve işyeri ziyaretleriyle gönülleri fetih gayretinde olan Müftüsünden vaiz ve vaizelerine, İmam-Hatiplerden müezzinlere kadar duyarlı bütün diyanet görevlileri...

 

- Bu seferberlik sürecinde vazife üstlenen iktidarından muhalefetine, her kamu görevlisinden sivil çalışanlara kadar (belediye başkanları ve sair mahalli idare temsilcileri dahil) herkes ve her kesim;

 

- Ve bunların üzerinde onların bütün sorumluluğunu üstlenen Valiler…

***

Virüs belâsıyla mücadele sürecinde başta Valilerimiz olmak üzere vefakâr ve cefakâr bütün hizmet eri (resmi ve özel) görevlilerimizi tebrik ve takdir ediyor, alkışlıyoruz…

 

Allah yar ve yardımcıları olsun…

***

“Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra.” (Hz. Mevlana)

 

Vesselam…

05 Nisan 2020 Pazar / 12 Şaban 1441

YORUMLAR
Site İçinde Ara

Haftanın Sözü

“Aslan köpeklere baş olursa, köpeklerin her biri kendi karşısındakine aslan kesilir. Eğer aslanlara köpek baş olursa, o aslanların hepsi köpek olur.” (Yusuf Has Hacip)

Namaz Vakitleri
Giresun Hava Durumu
GİRESUN