Ordulular Çalışıyor Giresunlular Bakıyor!..

Giresunlular konuşur ve tartışırken Ordulular bu yolu çoktan bitirmişler de açılış kartelasını kesmeye hazırlanıyorlar!..

"Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde" (Ziya Paşa)

***

Ordulular Çalışıyor Giresunlular Bakıyor!..

Pardon, Ordulu siyasetçi ve bürokratlar çalışıyor, Giresunlu siyasetçi ve bürokratlar konuşuyor ve bakıyor!..

***

Giresunlu siyasetçiler ve bürokratlar birbirleriyle tartışırken yapımını beklediğimiz, ilk proje haberlerini duyduğumuzda sevindiğimiz “Karadeniz’i Akdeniz’e, İç Anadolu’ya, Doğu ve Güneydoğu’ya bağlayacak olan yol” çoktan elimizden alınmış da haberimiz olmamış!..

 

Giresunlular konuşur ve tartışırken Ordulular bu yolu çoktan bitirmişler de açılış kartelasını kesmeye hazırlanıyorlar!..

 

***

Oysa 2017 Kasım-Aralık aylarında Giresun limanın projesi ve tanım videosu yayınlanmış, proje tamamlandığında “Karadeniz’i Akdeniz’e, İç Anadolu’ya, Doğu ve Güneydoğu’ya bağlayacak olan, eski adıyla Dereyolu olarak bilinen 653 km’lik Karadeniz-Akdeniz bölünmüş yolu ile güzergâhtaki birçok şehre birer ticaret yolu kapısını aralayacak” denilmişti…

Bu projenin tanıtıldığı aylarda Giresun AK Parti milletvekilleriyle AK Parti İl Başkanı arasında “inşaat devam mı etsin, durdurulsun mu” tartışması başlamıştı…

Tartışmaların devam ettiği günlerde (26 Ekim 2018/ “Uluslararası Giresun limanındaki tartışma rant kavgası mı?” http://www.ahmedcitlakoglu.com/giresun-limaninda-rant-kavgasi-mi/874/Detay) bir makalemizde:

  • - “Bu kadar önemli bir yatırımı kimler geciktiriyor ve engelliyor?

  • - Yatırımın geçinmesinden ya da engellenmesinden kimlerin menfaati vardır?

  • - Bu engellemede komşu illerin bir rolü var mıdır?

  • - B u kadar önemli bir projenin engellenme ve gecikme tartışmalarının yapıldığı ortamda il başkanı ve milletvekilleri konuşurken yetkili bakanların sesi acaba neden çıkmaz?

  • - Bu tartışmada geçmiş dönem bakanlarının bir payı var mıdır, olabilir mi?” diye sormuştuk…

***

Üç yıl önce böyle bir tartışma başlatılmışken bugün de Uluslararası limanın olmazsa olmazı silolar yıkılsın mı yıkılmasın mı tartışması hâlâ devam ededursun; Atı alan (Ordulular) Üsküdarı çoktan geçmiş!..

***

Rize Çaytv haber’de yayınlanan bir haberde (https://www.caytvhaber.com/karadeniz/145-yillik-ruya-karadeniz-akdeniz-yolu-39362h):

 

 

“Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler'in Enerji Bakanlığı döneminde başlatılan “Karadeniz'i İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz'e bağlayacak, Karadeniz-Akdeniz Yolu”nun, 2021 yılının ortalarında tam olarak ulaşıma açılmasından” bahsediliyor

 

Dahası Giresun’un Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları uyuya dursun;

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, projenin tamamlandığında Ordu’nun ilerleyen günlerde bir lojistik merkezine dönüşebileceğine” dikkat çekerek, “Ayriyeten Ordu ve Giresun illerinin ortasına bir liman inşa edilirse, tam bir merkez olur. İnşallah Samsun-Sarp Demir Yolu’nda Ordu’dan geçer ve hepsi bir araya gelirse bir lojistik merkezi haline gelebiliriz” diyor.

***

Ne diyelim: komşuda (Ordu’da) pişer inşallah bize de (Giresun’a) düşer!..

 

Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun hayırlı olması dileğiyle Ordulu siyasetçi ve bürokratlara tebrikler ve teşekkürler…

***

Haset etme ne olur, çalış senin de olur!..

***

“Sözün revaç bulduğu, buna karşılık işin hiç olmadığı bir devreye yetişirsen, şerli insanlar arasında kaldığını ve şerli bir zamanda yaşadığını bilesin.” (Ebu Hazım)

 

Vesselam…

22 Kasım 2020 Pazar / 07Rebiulahir 1442

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Site İçinde Ara

Haftanın Sözü

“Aslan köpeklere baş olursa, köpeklerin her biri kendi karşısındakine aslan kesilir. Eğer aslanlara köpek baş olursa, o aslanların hepsi köpek olur.” (Yusuf Has Hacip)

Namaz Vakitleri
Giresun Hava Durumu
GİRESUN