Kasım 2017 Arşivi
Cenaze hizmetlerinin ücretsiz yapılması!..

“Sizden hiçbir ücret istemeyen kimselere uyun!..”


"Sizden hiçbir ücret istemeyen kimselere uyun, onlar hidayete erdirilmiş kimselerdir."(Yâsîn, 21)

 

Cenaze hizmetlerinin ücretsiz yapılması!..

Günümüzde çoğu belediyelerimizin takdir-e şayan ücretsiz cenaze defin hizmetleri verdiği görülmektedir… Öyle belediyeler var ki; cenazeleri vefat edilen yerden alıp yakınları eşliğinde yıkayıp kefenliyor… Kendi personeli din görevlileri eliyle camide namazının kılınmasından sonra kabristanlığa götürülüp defnediliyor... Belediyeler verdikleri bu hizmet karşılığında cenaze yakınlarından herhangi bir ücret almadıkları gibi görevlilere verilecek bahşişi dahi rüşvet sayıyorlar.

Kadına Şiddete Hayır!..

Bizlerin Amerikalılardan alacağımız ve öğreneceğimiz bir şey yok!..


“Kadınlar, erkeklerle birlikte bir bütünü tamamlayan diğer yarıdır.” (Tirmizî, Tahâret, 82)

 

Kadına şiddete hayır!..

Sadece kadına şiddete mi hayır, diyeceğiz?.. Herkese ve herkesime yapılan bütün şiddete hayır!.. Kadına şiddete hayır da, erkeğe şiddete evet mi?

Neymiş, 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” imiş!.. Amerika kadına şiddete karşı çıkmamış olsaydı bizler kadına şiddete hayır demeyecek miydik?

Bugün Cuma!..

Cuma, fakirlerin haccı ve müminlerin bayramıdır!..


“Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle.” (Furkan, 74)

 

Bugün Cuma!..

Ey Allah’ım! Bizi, ibâdet eden salihlerden ve şükreden zenginlerden eyle. Dinî ve dünyevî bütün işlerimizde intizâmı müyesser kıl, hayırdan olan murâdımızı yerine getir. Büyük ve küçük günahlardan dolayı meydana gelecek şerr ve isyanlardan uzaklaştır.

Evlenmek istediğin kızı iyi seç!..

“Oğlunu ve kızını iyi yetiştir!..”


“Dini ve ahlâkı hoşunuza giden birisi size gelip kız talep ederse onu evlendirin! Böyle yapmazsanız, yeryüzünde fitne ve geniş bir fesad çıkar.” (Tirmizî, Nikâh, 3/1084)

 

Evlenmek istediğin kızı iyi seç!..

Ey oğul!.. Bir kızla evlenmek istediğinde ailesini iyice araştır ve öğren… Şirret ve karaktersiz kadından sakın… Oğluna ve kızına küçükken edep ve terbiye öğret…

Dolarda kalanlar mı, bozduranlar mı kazandı?

Doları bozdurup altına yatırım yapanlar kazandı!..


“Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra.” (Hz. Mevlana)

 

Dolarda kalanlar mı, bozduranlar mı kazandı?

Bozduranlar kazandı!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “doları bozdurun, altına yatırım yapın” tavsiyesinde bulunuyordu.

Erdoğan’ı dinleyip altına yatırım yapanlar, bugün itibariyle kazançlı görünüyorlar.

Döviz seferberliği başlatıldığı tarihte dolar; 3400, altın; 130 lira civarındaydı... Bugün dolar; 4000, altın 161 lira civarında.

Tarihten ibret almak!..

Hiç ibret alınsaydı tarih tekerrür mü ederdi!..


“Tarihi tekerrür diye ta’rif ediyorlar; Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi.” (Mehmet Akif)

 

Tarihten ibret almak!..

Tarih tekerrürden ibarettir, diyorlar… Tekerrür eden tarih değil, hatalardır...

Aynı sebepler aynı şartlar altında genelde aynı neticeyi doğurur.

 

ÖSYM ALES sınavında kimlik skandalı!..

Sürücü belgesinin sınavda geçerli sayılmaması şeddeli bir skandaldır!..


“Bilmeden yapılan hata yanlışlıktır, bilerek yapılan hata ise ihanettir.” (B.Brecht)

 

ÖSYM ALES sınavında kimlik skandalı!..

ÖSYM ALES sınavında “sürücü belgesi” geçerli belge olarak kabul edilmiyor…

Üzerinde fotoğraf ve T.C numarası bulunan sürücü belgesi, YÖK dahil bütün resmi kurumlarda nüfus cüzdanı gibi geçerli kabul edilirken ÖSYM sınavında geçerli belge olarak kabul edilmiyor!.. Neden?

Bugün Cuma!..

“Mü’minler arasında îmânca en kâmil olanı, ahlâkça en güzel olanıdır.”


“Güzel ahlak, büyük günahları, suyun kirleri temizlemesi gibi temizler. Kötü ahlak ise, salih amelleri, sirkenin balı bozduğu gibi bozar.” (İbn-i Hibban)

 

Bugün Cuma!..

Yâ Hayy, Yâ Kayyûm! İçimizdeki bencilliği, öfkeyi, kibri, gururu, nefreti, ihtirası, hasedi, fitne ve fesadı gönül dünyamızdan atmayı, buna mukabil tevazuyu, diğerkâmlığı, sevgiyi, hayırda yarışmayı ve cömertliği bizlere lütfeyle Allah’ım.

Sevilen idareci olur mu?..

Başarının sırrı sevgidedir… Disiplinin sırrı saygıdadır.


“Bir kişiyi lâyığından fazla övmek riyâdır, dalkavukluktur; lâyığından az övmekse ya dilsizlikten ileri gelir, ya hasetten.” (Hz. Ali)

 

Sevilen idareci olur mu?..
Ya da söyle soralım: İdarecinin sevileni olur mu?..Tabii ki olur.

Lakin günümüzde genelde personel tarafından sevilen idareci, işçi tarafından sevilen işveren (patron) bulmak pek mümkün değildir. Veya çok enderdir de denilebilir.

Atatürk Olmasaydı...

Atatürk olmasaydı, Ruslar Anadolu'yu ele geçirir, camileri ahır yapardı!..


“Senin iyiliğini isteyen kimse, “ yolunda şöyle bir diken var “ diyendir. Yolunu kaybedene iyi gidiyorsun demek şiddetli bir zulümdür.” (Şeyh Sâdî Şîrazî)

 

Atatürk olmasaydı ne olurdu biliyor musunuz?
"Atatürk olmasaydı, Fransızlar Antep'ten sonra ülkenin bütününü işgal eder, kadınların örtüsünü başından çeken askerlerin baskısı altında kalırdık. Başı örtülü kızlar okullarda okuyamaz ve başörtülü memur olunamazdı. Annesi ve karısı örtülü diye, namaz kılıyor diye subaylar ordudan atılırdı.

2018 % 15 zamlı (mı) olacak?..

Bu yılın enflasyon rakamı; son 9 yılın en yüksek oranı!..


“Halka hürmet edenler hürmete mazhar; halkı tahrik edenler hakarete layık olurlar. Halka saygınlık veren kişi, saygın tutulmuştur. Halkı küçümseyenlerse saygı görmemişlerdir.” (Hz. Ali)

 

2018 % 15 zamlı (mı) olacak?..

TÜİK’in bu yıl açıkladığı 12 aylık enflasyon rakamı: Yüzde 14,47

Geçen yıl yüzde 7,92 olarak gerçekleşen ÜFE artış oranın bu yıl yüzde 14,47’ye çıkmış olması, 2018 yılının 2017’ye göre hemen hemen her sahada yüzde 50 daha pahalı olacağının göstergesi gibi görülüyor.

Bugün Cuma!..

Cuma, fakirlerin haccı ve müminlerin bayramıdır!..


“Yarabbi! İçimizdeki birtakım sefihlerin (beyinsizlerin) işlediği (günah) sebebiyle bizi helâk eder misin?” (A’raf, 155)

 

Bugün Cuma!..

Ya Rabbî! Doğru sözü eğip bükerek Müslümanları kandırmaya çalışanlara, dini değerlerimizi, îmânımızı, İslam’ımızı tahrif ve istismar etmek isteyenlere fırsat verme… Hâinleri, hilekârların hilesini, zalimlerin zulmünü yakala ve bizden uzak tut… İyinin ve kötünün seçilemez olduğu zamanlarda bize iyiyle kötüyü ayırt edecek akıl ve şuur ihsan eyle.

Bugün Cuma!..

Cuma, müminlerin bayramıdır!..


“Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor.” (Nisâ, 58)

 

Bugün Cuma!..

Ey Allah’ım! Beni, ibâdet eden salihlerden ve şükreden zenginlerden eyle. Dinî ve dünyevî bütün işlerimizde intizâmı müyesser kıl, hayırdan olan murâdımızı yerine getir. Büyük ve küçük günahlardan dolayı meydana gelecek şerr ve isyanlardan uzaklaştır.

Partiye zarar veren demek ki 6 Başkanmış!..

Dava idrakiyle hareket etmeyen belediye başkanı sadece 6 tane miydi?


“Olsun be aldırma Yaradan vardır… Sanma ki zalimin ettiği kârdır… Mazlumun ahı indirir şâhı… Her şeyin bir vakti vardır.” (Yunus Emre)

 

Partiye zarar veren demek ki 6 Başkanmış!..

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, “Belediyeler eğer bizim dava idraki ile hareket etmiyorsa bize zarar veriyorlar ve zarar veren kardeşlerimizi de uyarıyorum kusura bakmasınlar, biz uyarmadan kendileri bu uyarıyı yapsınlar ve adımı atsınlarİlânihaye buralarda kalınacak diye bir şey yok” sözleriyle net ve kesin tavır koyuyor ve başkanların istifaları isteniliyordu.

Site İçinde Ara

Haftanın Sözü

“Aslan köpeklere baş olursa, köpeklerin her biri kendi karşısındakine aslan kesilir. Eğer aslanlara köpek baş olursa, o aslanların hepsi köpek olur.” (Yusuf Has Hacip)

Namaz Vakitleri
Giresun Hava Durumu
GİRESUN