Şubat 2020 Arşivi
Valiyi titreten Hz. Ömer’in mesajı!..

“Ben Nûşîrevân’dan daha az adil değilim” diyebilen Devlet Başkanı ve Valilere selam olsun!..


“Başkasında görüp hoşlanmadığın ayıbın kendinde olduğunu görememekten büyük ayıp olamaz.” (Hz. Ömer)

***

Valiyi titreten Hz. Ömer’in mesajı!..

Valiyi sarartıp sarsan, dehşete düşürüp titreden, kendinden geçiren Bilesin ki, ben Nûşîrevân’dan daha az adil değilim” sözün sahibi: Adalet timsali Halife Hz. Ömer (r.a)

Bu sözün muhatabı: Hz. Ömer (r.a) döneminde Şam Valisi olan (Cennetle müjdelenen on sahâbîden biri) Hz. Sa’d b. Ebû Vakkas (r.a.)

Bu söze vesile olan (her Müslüman devlet başkanı ve valilerin, hatta devlet yönetimine talip olanların muhtemelen bildiği) tarihi ibretlik hâdise:

Ya siz, artık siz değilsiniz.. Ya da biz, biz değiliz!..

Heyhât, heyhât!.. Hâlâ hasret, hâlâ hasret!..


“Allah bir şehri misal olarak verdi: Bu şehir güvenli, huzurlu idi, Oraya her yerden rızkı bol bol geliyordu. Ne var ki onlar Allah'ın nimetlerine karşı nankörlük ettiler. Allah da onlara, yaptıkları işler yüzünden açlık ve korku elbisesini (felâketini) tattırdı.” (Nahl sûresi, 112)

***

Ya siz, artık siz değilsiniz.. Ya da biz, artık biz değiliz!..

Yâ Rabbi! Bizleri, Kitabında anlattığın gibi, gemiye bindiklerinde, fırtına çıktığında, dalgalarla boğuşurken sana sığınıp sana yalvaran, dalgalar durulup gemi sağ salim karaya oturduğunda verdiği sözleri unutanlardan eyleme…

Site İçinde Ara

Haftanın Sözü

“Aslan köpeklere baş olursa, köpeklerin her biri kendi karşısındakine aslan kesilir. Eğer aslanlara köpek baş olursa, o aslanların hepsi köpek olur.” (Yusuf Has Hacip)

Namaz Vakitleri
Giresun Hava Durumu
GİRESUN