181 Yaşında Genç Jandarma Teşkilatı!..

Jandarma Teşkilatımızın 181. Kuruluş yıl dönümü kutlu olsun…


“Öyle Ucuz Değil Gül Koklamak… Gül Tutan Ele Diken Batmalı… Bir Aşka Gönül Veren O Aşkın Kapısında Yatmalı!” (Necip Fazıl)

***

181 Yaşında Genç Jandarma Teşkilatı!..

Türk Jandarma Teşkilatı, 190 binin üzerinde personele sahip güzide ve köklü bir kuruluşumuz…

14 Haziran 1839; Türk Jandarma Teşkilatının doğum günü…

14 Haziran 2020; Türk Jandarma Teşkilatının 181. Yaş günü…

Vali Sarıfakıoğulları da (mı) yaranamadı?!..

Vali Harun Sarıfakıoğlulları Giresun’a veda ediyor!..


“Hangi vali birine zulmeder ve o zulüm bana şikâyet olunur da; ben o zulmü ortadan kaldırmazsam; o kimseye ben zulmetmiş ve adaletten ayrılmış olurum.” (Hz. Ömer)

***

Vali gibi Vali Harun Sarıfakıoğulları; Uğurlar Ola!..

3 yıldır Giresun ve Giresunlulara hizmette bulunan Vali Harun Sarıfakıoğlulları son valiler kararnamesiyle Giresun’a veda ediyor… Mülkiye Başmüfettişliğine atanarak merkeze alınmış oldular…

Bugün Cum'a!..

“Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı, Cum’a günüdür!..”


“Şüphesiz, yeryüzünde yürüyen canlıların Allah katında en kötüsü, akıllarını kullanmayan (gerçeği görmeyen) sağırlar, dilsizlerdir.” (Enfâl, 22)

***

Bugün Cum’a!..

Müminler olarak (Cum’a namazı yasağının devam ettiği 13. Haftasında hâlâ camilerde cemaatle namaz kılamamanın hüznü ve hasreti içinde) bizleri yeni bir Cum’a gününe daha kavuşturan, yaptıklarımızın ve yapmamız gerektiği halde yapmadıklarımızın hesabını vereceğimiz, öldükten sonra bizi dirilten ve dönüş kendisine olan Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun…

“Faizli Koronavirüs Kredisi Caizdir!”

Diyanet'ten ikinci Faiz Fetvası!..


“Ey riyakârlar! Dünyada amellerinizi gösteriş olsun diye kimin için yaptıysanız gidin onu arayın, bakalım bulabilecek misiniz?” (Müsned, 5/428, 429)

***

“Faizli Koronavirüs Kredisi Caizdir!”

Diyanet'ten ikinci Faiz Fetvası!..

Bugün Cum’a!..

Camilerde Cum’a namazı yasağının devam ettiği 12. Hafta!..


“Cum’a günü Müslümanların haftalık toplu ibadet günüdür. Peygamber Efendimiz bu günün değeriyle ilgili olarak şöyle buyurmuştur: “Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı, cum’a günüdür." (Müslim, Cum’a, 5).

***

Bugün Cum’a!..

Müminler olarak (Cum’a namazı yasağının devam ettiği 12. Haftasında hâlâ camilerde cemaatle namaz kılamamanın hüznü ve hasreti içinde) bizleri yeni bir Cum’a gününe daha kavuşturan, yaptıklarımızın ve yapmamız gerektiği halde yapmadıklarımızın hesabını vereceğimiz, öldükten sonra bizi dirilten ve dönüş kendisine olan Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun…

Ölülerden Neden Korkulur Ki?!..

Madem ölü doğdular, ölüden hiç korkulur mu?!..


“Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz.” (Buhârî, Îmân 7)

***

Ölülerden Neden Korkulur Ki?!..

Sözde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kurduğu partiler (GELECEK Partisi ve DEVA) hakkında isim vermeden parti teşkilatlarına mesaj göndermiş!.. Sözde diyesiymiş ki; Ölü doğdular. Onlarla meşgul olmayın. Onları Ademe (yokluğa) mahkûm edin. Zaten CHP’ye yakın olmak onlar açısından en büyük ayıptır.

Korona denilen meret neymiş be?!..

Meğerse her şey para içinmiş… Her şey turizm içinmiş!..


“Allah'ın gönderdiği her bir peygamber ve işbaşına getirdiği her bir halifenin mutlaka iki türlü sırdaşı vardır. Bir tür sırdaşlar ona iyiliği emreder ve onu iyiliğe teşvik eder. Öbür tür sırdaşlar ise, ona kötülüğü emreder ve onu işlemeye teşvik ederler. Günahtan korunan ise Allah’ın koruduğu kimselerdir. (Buhârî, Ahkâm 42; Nesâî, Bey‘at 32)

***

Korona denilen meret neymiş be?!..

“Sokağa çıkmak yasak!..” dediler; eyvallah dedik, evde kaldık…

“Cuma ve Bayram namazı, ramazanda teravih ve camilerde cemaatle namaz kılmayacaksınız!..” dediler, eyvallah dedik, camilere gitmedik, camilerde cemaatle namaz kılmadık!..

İstanbul’un Fethinin 567. Sene-i Devriyesi…

İstanbul’un fethinin sembolü Ayasofya!..


“Ey iman edenler! Niçin yapmayacağınız şeyleri söylüyorsunuz?.. Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz Allah katında çok çirkin bir davranıştır.” (Saff suresi,2-3)

***

İstanbul’un Fethinin 567. Sene-i Devriyesi…

Ne hazin tecellidir ki; dün, Ceddimiz Fâtih Sultan Mehmet Hân 29 Mayıs 1453’den üç gün sonra kiliseden camiye dönüştürülen Ayasofya’da Cuma namazı kılıp bayram yaparlarken…

Bugün 29 Mayıs 2020 Cuma gününde onun torunları Cuma nazı kılamamanın hüznü ve hasretiyle ev hapsinde ve cami duvarları dibinde gözyaşı döküyorlar!..

Bugün Cum’a!..

“Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı, cum’a günüdür!..”


“Allah bir şehri misal olarak verdi: Bu şehir güvenli, huzurlu idi, Oraya her yerden rızkı bol bol geliyordu. Ne var ki onlar Allah'ın nimetlerine karşı nankörlük ettiler. Allah da onlara, yaptıkları işler yüzünden açlık ve korku elbisesini (felâketini) tattırdı.” (Nahl sûresi, 112)

***

Bugün Cum’a!..

Bizleri müminler olarak (Cum’a namazı yasağının devam ettiği 11. Haftasında) camilerde cemaatle namaz kılamamanın hüznü içinde yeni bir Cum’a gününe daha kavuşturan, yaptıklarımızın ve yapmamış gerektiği halde yapmadıklarımızın hesabını vereceğimiz, öldükten sonra bizi dirilten ve dönüş kendisine olan Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun…

Namazsız ve Bayramsız(!) Bayram!..

Bayram adap ve ilkelerinin yapılamadığı bayram nasıl bir bayram olabilir?!..


“Eğer, o memleketlerin halkları iman etseler ve Allah’a karşı gelmekten sakınsalardı, elbette onların üstüne gökten ve yerden nice bereketler (in kapılarını) açardık. Fakat onlar yalanladılar, biz de kendilerini işledikleri günahlarından dolayı yakalayıverdik.” (Araf, 96)

***

Namazsız ve Bayramsız(!) Bayram!..

2020 Ramazân Bayramının düşündürdükleri!..

Bu Bayram; İslam tarihinde emsali olmayan Cuma namazı ve camilerde cemaatle vakit namazlarıyla teravih namazının kılınamadığı bir Ramazân akabinde yine İslam tarihinde emsali olmayan Bayram namazının kılınamadığı ve Bayramlaşmaların olmadığı müstesna bir Bayram!..

2020 yılı Ramazan Bayramı; Yaşanılmayan/yaşanılamayan, bayram adabına-şartlarına uyulmayan/uyulamayan, ‘Bayram standartları’na riayet edilemeyen; neşesiz, tatsız ve hüzünlü adeta Bayramsız(!) bir bayram…

Site İçinde Ara

Haftanın Sözü

“Aslan köpeklere baş olursa, köpeklerin her biri kendi karşısındakine aslan kesilir. Eğer aslanlara köpek baş olursa, o aslanların hepsi köpek olur.” (Yusuf Has Hacip)

Namaz Vakitleri
Giresun Hava Durumu
GİRESUN