BERAT Gecesi!..

 BERAT gecesi; Ramazan-ı Şerif’e 15 gün kaldığının müjdecisi, af ve mağfiret, duâ ve niyaz gecesi! 


“Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle.” (İbrâhim, 40)

***

BERAT Gecesi!..

Bu gece; Mübarek Leyle-i Berat…

Cum’a namazı ve camilerde cemaatle namaz kılınamama hüznüyle bir Berat Gecesine daha kavuştuk…

Bizleri BERAT’a kavuşturan, öldükten sonra bizi dirilten ve dönüş kendisine olan Allah’a hamdü senalar olsun.

BERAT Gecesinde DUÂ SEFERBERLİĞİ!..

Koronavirüs belâsının def’i için DUÂ SEFERBERLİĞİ başlatılmalı!..


“Allah sana bir zarar verecek olursa, onu O’ndan başka giderecek yoktur. O senin hakkında bir iyilik dilerse onun lutfunu engelleyebilecek de yoktur. Bunu kullarından dilediğine nasip eder. Bağışlayan ve esirgeyen O’dur.” (Yûnus Sûresi, 107)

***

BERAT Gecesinde DUÂ SEFERBERLİĞİ!..

Yarın gece (07 Nisan Salı akşamı / 15 Şaban Çarşamba gecesi) BERAT gecesi!...

BERAT gecesi; Şaban ayının 15’inci gecesi, 11 ayın sultanı Ramazan ayına 15 gün kaldığının müjdecisi, af ve mağfiret, duâ ve niyaz gecesi!

Koranavirüs mücadesinin gizli kahramanları Valiler!..

Vefakâr ve cefakâr valilerimiz tebrik, takdir ve taltif edilmeli!..


“Sertliğin aşırısı kin doğurur. Hoşgörünün aşırısı otoriteyi zayıflatır. Ortayı bulabilirseniz ne küçük görülür, ne de hakarete uğrarsınız.” (Şeyh Sâdi-i Şirazi)

***

Koranavirüs mücadesinin gizli kahramanları Valiler!..

Devletin temsilcisi.. Hükümetin, bütün Bakanların illerdeki tek sorumlusu ve temsilcisi vali!..

Sorumluluk şuurunun verdiği haz ve heyecanla 24 saat teyakkuzda olan, halkın huzurunu ve sağlığını kendi huzur ve sağlıklarının üzerinde gören koronavirüs mücadelesinin gizli kahramanları valiler!..

Bugün Cum’a!..

“Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı, cum’a günüdür!..”


Allah bir şehri misal olarak verdi: Bu şehir güvenli, huzurlu idi, Oraya her yerden rızkı bol bol geliyordu. Ne var ki onlar Allah'ın nimetlerine karşı nankörlük ettiler. Allah da onlara, yaptıkları işler yüzünden açlık ve korku elbisesini (felâketini) tattırdı.” (Nahl sûresi, 112)

***

Bugün Cum’a!..

(Cum’a namazı yasağının devam ettiği 3. Haftasında) yeni bir Cum’a gününe daha kavuştuk…

Bizleri Cuma’ya kavuşturan, öldükten sonra bizi dirilten ve dönüş kendisine olan Allah’a hamdü senalar olsun.

Dayanışma Kampanyasına zekât fetvası!..

Bar, pavyon, eğlence yerlerine, İslâmî hassasiyeti ve düşüncesi olmayan, gayrimüslimlere zekât verilmesine (zımnen) fetva vermek ne büyük bir felakettir!..


Allah'ın gönderdiği her bir peygamber ve işbaşına getirdiği her bir halifenin mutlaka iki türlü sırdaşı vardır. Bir tür sırdaşlar ona iyiliği emreder ve onu iyiliğe teşvik eder. Öbür tür sırdaşlar ise, ona kötülüğü emreder ve onu işlemeye teşvik ederler. Günahtan korunan ise Allah’ın koruduğu kimselerdir.” (Buhârî, Ahkâm 42; Nesâî, Bey‘at 32)

***

Dayanışma Kampanyasına zekât fetvası!..

Dinişleri Yüksek Kurulu, Devletin başlattığı “zekâtların bugünlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması da caizdir” fetvasına da imza attı ve yayınladı…

Bakış açısı farklılığı!..

Kimler hangi basını takip ediyorsa genelde ona göre hadiselere yorum yaparlar!..


“Bir ahmak misk için fena kokuyor derse canın sıkılmasın. Çünkü bu söz saçmadır. Eğer bu söz soğan için söyleniyorsa: “Böyledir!” de, onu tasdik et. Kokmuş beyinlilik yapıp da itiraz etme.” (Şeyh Sâdî Şîrazî)

***

Bakış açısı farklılığı!..

Kimler hangi basını takip ediyorsa genelde ona göre hadiselere yorum yaparlar…

***

Bir partili, kendi liderinin söz ve fiillerini alkışlar, başka parti liderlerinin söz ve fiillerini taşlar!..

Kendi liderinin söz ve fiillerini alkışlayıp başka liderleri taşlayan partili, hiç düşünmez ve akletmez ki, başka partililer de kendi liderlerinin söz ve fiillerini alkışlar, onlar da onun lideri dahil bütün sair liderleri taşlar!..

Bugün Cum'a!..

“Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı, Cum’a günüdür!..”


“Cum’a günü Müslümanların haftalık toplu ibadet günüdür. Peygamber Efendimiz bu günün değeriyle ilgili olarak şöyle buyurmuştur: “Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı, cum’a günüdür. Adem o gün yaratıldı, o gün cennete kondu, yine o gün cennetten çıkarıldı. Kıyamet de ancak cum’a günü kopacaktır.” (Müslim, Cum’a, 5).

***

Bugün Cum’a!..

(Cum’a namazı yasağının devam ettiği 2. Haftasında) yeni bir Cum’a gününe daha kavuştuk…

Bizleri Cuma’ya kavuşturan, öldükten sonra bizi dirilten ve dönüş kendisine olan Allah’a hamdü senalar olsun.

Güvenlik Güçleri de tebrik, takdir ve taltif edilmeli!..

Virüsle mücadelede döneminde Güvenlik Güçlerinin gösterdiği gayretli çalışmalar tebrik ve takdiri, alkış ve taltifi, maddi ve manevi desteği gerektirmez mi?..


“Halka hürmet edenler hürmete mazhar; halkı tahrik edenler hakarete layık olurlar. Halka saygınlık veren kişi, saygın tutulmuştur. Halkı küçümseyenlerse saygı görmemişlerdir.” (Hz. Ali)

***

Güvenlik Güçleri de tebrik, takdir ve taltif edilmeli!..

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu  diyor ki: "Güvenlik güçlerimizde esnek çalışma yok, herkes görevinin başında."

Peki, Koronavirüsle mücadelede fevkalade özveriyle çalışan sağlık görevlilerine gösterilen (olması gereken) tebrik, takdir ve taltifler, maddi ve manevi destekler; aynı özveriyle çalışan güvenlik güçlerine de gösterilmesi gerekmez mi?..

Bugün 01 Şaban!..

İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizleri helâk etme Allah’ım!..


“Başınıza gelen herhangi bir musibet kendi ellerinizle kazandıklarınız yüzündendir.” (Şûrâ suresi, 30)

***

Şaban Ayı!..

Bugün Şaban ayının 01..

Bizleri yeni bir Şaban ayına kavuşturan, öldükten sonra bizi dirilten ve dönüş kendisine olan Allah’a hamdü senalar olsun…

Rahmet mevsiminin habercisi; Mübarek Üç ayların ikincisi; Ramazan’ın Müjdecisi Şaban ayını bu sene koronavirüsü belası tehdidi altında Cum’adan ve cemaatten (dolayısıyla onların feyz ve berektinden) mahrum olmanın üzüntüsü içinde idrak ediyoruz…

Cum'a Namazı Yasak!..

Cum’a namazının kılınmaması: Ebabil kuşlarına davetiyedir!.. İlahî belâya davetiyedir!..


“Eğer, o memleketlerin halkları iman etseler ve Allah’a karşı gelmekten sakınsalardı, elbette onların üstüne gökten ve yerden nice bereketler (in kapılarını) açardık. Fakat onlar yalanladılar, biz de kendilerini işledikleri günahlarından dolayı yakalayıverdik.” (Araf,7/96)

***

Türkiye’de de Cum’a Namazı Yasaklandı!..
Ey vah!.. Ey vah!..

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ikinci bir emre kadar ülke genelinde Cuma namazı dâhil Cami ve mescitlerde cemaat ile namaz kılınmayacağı açıklamasında bulunuyor…

***

Cuma namazı kılınmayacak olursa, Cuma saatinde; - Selimiye, Süleymaniye, Sultanahmet, Eyüp Sultan camileri başta olmak üzere ülke genelinde 90 bine yakın camiler ağlayacaktır!.. - Yer ve gök ağlayacaktır!.. - Cuma namazı kıldıran ve Cuma Hutbesi okuyan İmam-Hatipler ağlayacaktır!..
- Cuma namazı kılan milyonlarca Müslümanlar ağlayacaktır!.

Site İçinde Ara

Haftanın Sözü

“Aslan köpeklere baş olursa, köpeklerin her biri kendi karşısındakine aslan kesilir. Eğer aslanlara köpek baş olursa, o aslanların hepsi köpek olur.” (Yusuf Has Hacip)

Namaz Vakitleri
Giresun Hava Durumu
GİRESUN