Yarın Ramazan!..

Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan!..


“Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz.” (Tirmizi, Savm 82)

 

Yarın Ramazan…

Bu akşam ilk Teravih namazı…Bu gece ilk Sahur!

***

Gel ya Şehr-i Ramazan gel!.. Bize gel, evimize gel, işyerimize gel!.. Caddemize ve sokağımıza, köyümüze ve mahallemize, şehrimize ve ülkemize gel!.. Gel de sar bizi, kuşat bizi, nurlandır bizi!

Ramazan’a hazırlanmak ve ihya etmek!..

Ramazan-ı şerifiniz bereketli, ibadetleriniz makbul, dualarınız kabul olsun!..


“Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz?” (Saff suresi, 2)

 

Ramazan’a hazırlanmak ve ihya etmek!..

16 Mayıs Çarşamba; Ramazan’ı Şerif’in 1’i…

Nasıl ki hac ve umreye gidenler sınırlı zamanlarını orada oyun ve eğlenceden uzak ibadetle ihya etmeye gayret ederler, bizler de Ramazan ayının gün ve gecelerini aynı hassasiyetle değerlendirme gayretinde olalım!

Anneler Günü!..

“Sakın onlara “öf!” bile deme!..”


“Biz, insana anne babasına iyi davranmayı emrettik.” (Ahkâf, 15)

 

Anneler Günü!..

Bugün senede sadece bir gün kutlanılması adet halene gelen anneler/babalar günü; yoksa her gün beraber olduğu halde saygı ve sevgide cimrilik yaptıkları, belki çoğu defa kalplerini kırdıkları anne ve babalara karşı hayırsız evlatların(!) senede bir gün gönül alma, özür dileme günleri midir?

Bugün Cuma!..

“Güneş, Cuma günlerinden daha hayırlı bir gün üzerine doğmamıştır.”


“Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka dostlarınız yoktur. Sonra size yardım da edilmez.” (Hud, 113)

 

Bugün Cuma!..

Yâ Rabbi! Şeytana kanmadan, nefse aldanmadan, fânî hayatın aldatıcı lezzetlerine takılıp kalmadan, ahireti unutmadan, Sana güzel kulluk etmeyi, bizlere nasîb eyle!.. Suret-i haktan görünerek milletimizi kandıranlara, hırs ve tamahlarına ulaşmak için Sevgili Peygamberimizin adını, hayatını, kutlu sözlerini istismar edenlere, Müslüman milletimizin Muhammed aşkını kullanarak kötü emellerine alet edenlere fırsat verme Allah’ım.

Bugün Cuma!..

“Mümin, türlü musibetlerle imtihan edilse de yıkılmaz, ayakta kalır.”


“(Akıllı ve olgun) Mü’min aynı delikten iki defa sokulmaz, ısırılmaz.” (Buhârî, Edeb, 83)

 

Bugün Cuma!..

“Allah’ım! Fayda vermeyen ilimden, ürpermeyen kalpten, doymak bilmeyen nefisten ve kabul edilmeyen duadan sana iltica ediyoruz.” (Müslim, Zikir, 73) Ey Rabbim, bana lütufta bulunduğun şeyler hakkı için, artık suçlulara asla destek vermeyeceğim.” (Kasas, 17)

Berat Gecesi!..

Berat gecesi; Ramazan-ı Şerif’e 15 gün kaldığının müjdecisi!


“Allah Teâlâ -rahmetiyle- şâbanın on beşinci gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb kabilesi koyunlarının kılları sayısından daha fazla kişiyi bağışlar.” (Tirmizî, “Savm”, 39; İbn Mâce, “İkāme”, 191)

 

BERAT Gecesi!..

Bu gece; Mübarek Berat Gecesi… Berat gecesi; Şaban ayının 15’inci gecesi, Ramazan-ı Şerif’e 15 gün kaldığının müjdecisi!.. Berat kandili; Ramazan-ı Şerif’e 15 gün kaldığının ikaz kandili!

Berat Gecesi; eş ve iş arayanlar için, herhangi bir dert ve musibete düçar olanlar için, borçlu ve hasta olanlar bir fırsat gecesidir…

Bugün Cuma!..

“İyi olanınız, kendisinden herkesin hayır umduğu ve şerrinden emin olduğu kimsedir.”


“Allah’ım! Fayda vermeyen ilimden, ürpermeyen kalpten, doymak bilmeyen nefisten ve kabul edilmeyen duadan sana iltica ediyoruz.” (Müslim, Zikir, 73)

 

Bugün Cuma!..

Yâ Rabbî! Müslüman kardeşlerimize içinde bulundukları zor durumdan bir an evvel kurtulmaları için yardım eyle! Bizlere yeniden aziz bir ümmet olarak adaleti ayakta tutmayı nasip eyle!..

 

 

23 Nisan Çocuk Bayramı!..

23 Nisan Bayramı, aynı zamanda Saltanatın ve Halifeliğin Kaldırılma Bayramıdır!


“Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.” (Aristo)

 

23 Nisan Çocuk Bayramı!..

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Saltanatın Kaldırılma Bayramı!.. 23 Nisan Halifeliğin Kaldırılma Bayramı!

Bugün Cuma!..

“Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size de ateş dokunur.”


“Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi bile dost edinmeyin. İçinizden kim onları dost edinirse, işte onlar, zalimlerin ta kendileridir.” (Tevbe, 23)

 

Bugün Cuma!..

Ya Rabbî! Bizleri her daim sorumluluk bilinciyle, hesap şuuruyla yaşayan ve merhametine nail olan kullarından eyle... Bizleri bir an olsun sırât-ı müstakiminden ayırma, mahrum bırakma...

Bugün Cuma!.. Bu gece Leyle-i Miraç!..

Müminin Miracı; günde beş defa Rabbimizle buluşma imkânı veren namazdır…


“Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle.” (İbrahim 40)

 

Bugün Cuma!.. Bu gece Leyle-i Miraç!..

Miraç; elemi, kederi, çaresizliği, ümitsizliği bir kenara koyup yeniden yola çıkma, arınma ve durulmadır…

Miraç, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa arasındaki bağları kuvvetlendiren, Müslümanların gönül dünyalarını güçlendiren, sıdk ve imanlarını pekiştiren, kardeşlik şuurunu yaşatan, müminleri eğiten, onlara değer kazandıran bir okuldur…

Miraç kandili; Ramazan-ı Şerif’e 32 gün kaldığının müjdecisi ve BERAT’tan önceki son ikaz kandilidir!

Site İçinde Ara

Haftanın Sözü

“Aslan köpeklere baş olursa, köpeklerin her biri kendi karşısındakine aslan kesilir. Eğer aslanlara köpek baş olursa, o aslanların hepsi köpek olur.” (Yusuf Has Hacip)

Namaz Vakitleri
Giresun Hava Durumu
GİRESUN