Kanunî Faiz Helâl Midir?

Haram olan faiz, aynı zamanda necistir, pistir; kimin üzerine sıçrarsa onu lekeler, kirletir.


“Ne fark eder ki kör insan için; elmas da bir cam da. Sana bakan bir kör ise, sakın kendini camdan sanma!” (Hz. Mevlana)

***

Kanunî Faiz Helâl Midir?

Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı sözde savunma faiz açıklaması; özrü kabahatinden büyük kabilinden evlere şenlik!.. Neymiş;

  • Bu faiz gelirleri, Devletin bütün alacaklarında uyguladığı kanuni bir zorunluluktan kaynaklanıyormuş…

  • Başkanlığın bir işletme gibi gelirlerinden elde etme değilmiş…

  • Ya neymiş; “Personelden yapılan bu istirdat (geri alma, tahsil) faizi hazineye irat kaydedilmesinden” ibaretmiş!

  • Dahası “devletin bütçesinin zarara uğramasının önlenmesi” için yapılmış!

Bugün Cuma!..

Ya Rabbî! Bizi, yapmadıklarını söyleyen gafillerden eyleme!


“Yarabbi! İçimizdeki birtakım sefihlerin (beyinsizlerin) işlediği (günah) sebebiyle bizi helâk eder misin?” (A’raf, 155)

 

Bugün Cuma!..

“İyi olanınız, kendisinden herkesin hayır umduğu ve şerrinden emin olduğu kimsedir. Kötü olanınız ise kendisinden hiç kimsenin hayır ummadığı ve şerrinden emin olmadığı kimsedir.” (Tirmizî, Fiten, 76)

Yanlış tedavi uygulanıyor!..

Her şeyin yenisi, dostun eskisi makbuldür.


“İyi dost, iyi günde çağrıldığında, kötü günde ise çağrılmadan gelendir.” (Hz. Ömer)

***

Yanlış tedavi uygulanıyor!..

Başkan Erdoğan, vatandaşın derdini, şikâyetlerini dinlemeden tedavi mesabesinde birtakım hizmet hamleleri yapıyor, lakin vatandaşın derdine merhem olmuyor.

Berat Albayrak mı yanlış yapıyor...

5’in dünyadan büyük olduğu bir dönemde; emperyalist ülke firmalarıyla işbirliği yapılması; prim yapan stratejik bir taktik olmalı!


“Düşmanınızın zayıf yönlerini kendi avantajınıza kullanın. Öte yandan düşmanınız çok güçlüyse, geri çekilin ve onu fethedeceğiniz gün yeniden harekete geçin.” (Atttila)

***

Berat Albayrak mı yanlış yapıyor, yoksa yanlış mı anlaşılıyor!..

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi ABD’li McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek diyor.

Bugün Cuma!..

“Dua, ibadetin özüdür.”


“Bana dua ettiğinde dua edenin dileğine karşılık veririm.” (Bakara, 2/186)

 

Bugün Cuma!..

Allah’ım! İmandan sonra küfre düşmekten, izzet bulduktan sonra zillete düşmekten, hidayete erdikten sonra sapıklığa dönmekten, İslam ile şereflendikten sonra reddolunmaktan, Senin yolunda harcayacak mal sahibi olduktan sonra fakir düşmekten, Sana ibadete yetecek sıhhatimiz varken güçsüz kalmaktan, Sana sığınırız.

Giresun Üniversitesinin derecelendirme notu!..

Giresun, üniversitesine sahip çıkacak Belediye Başkanını arıyor!


“Senin iyiliğini isteyen kimse, “yolunda şöyle bir diken var” diyendir. Yolunu kaybedene iyi gidiyorsun demek şiddetli bir zulümdür.” (Şeyh Sâdî Şîrazî)

***

Giresun Üniversitesinin derecelendirme notu!..

Üniversitenin 2018 toplam öğrenci sayısı; an itibariyle 31.370, ek yerleştirmeler neticesinde 33 bin olması beklenilmektedir… Üniversitede 953 akademik olmak üzere toplam 1599 personel görev yapmaktadır.

Deli Zannedilen Veli!..

Görme ve anlama özürlü delilerin Tımarhânede ölüme terk ettikleri gerçek bir velinin ibretlik hikâyesi!


“Allah sana iman verdi sen tuğyan edersin. O, in’am etti, sen küfran edersin. O, ikram etti, sen inkâr edersin. O, ihsan etti, sen isyan edersin. Bir de kalkıp bana deli divâne diye bühtan edersin!..”

 

Deli Zannedilen Veli!..

Bir mektup…Elazığ Akıl ve Ruh Sağlığı Hastanesinde 1965 yılında vefat eden, ismi belirtilmeyen bir deliye ait olduğu zannedilen, gerçekte bir veliye ait olması kuvvetle muhtemel bir mektup!.. Bu Mektup, kendini akıllı zanneden görme ve anlama özürlü delilerin Tımarhânede ölüme terk ettikleri gerçek bir velinin hikmet dolu, ibretlik hikâyesi!

Bugün Cuma!..

“(Ey mü'minler), gevşemeyin, mahzun olmayın!”


“(Ey mü'minler), gevşemeyin, mahzun olmayın, Siz eğer (gerçekten) mü'min iseniz (düşmanlarınıza gaalib ve onlardan) çok üstünsünüzdür.” (Âli İmrân, 139)

 

Bugün Cuma!..

Ya Rabbi! Bizi, davasını unutup davarların peşine takılanlardan.. Mal, makam, şan, şöhret, güç, kuvvet uğruna sahte böğürtülerin, göz kamaştıran parıltıların büyüsüyle yoldan çıkanlardan.. Desinler, görsünler, bilsinler, sevsinler, övsünler diye mücadele edenlerden... Yola çıktıklarını yolda bulduklarıyla değiştirenlerden.. Kardeşliğini, onurunu, şuurunu, iffetini ve ihlâsını kaybedenlerden eyleme!

Enflasyon canavarı nasıl azdı, kim azdırdı?..

Madem kriz yok, o halde bu enflasyon tek haneden tekrar 20’lerin üzerine nasıl çıktı, kim çıkarttı?


“Bir okçu hedefini şaşırdığında dönüp kendisine bakar. Hedefin vurulamaması, hedefin suçu değildir. İsabetinizi artırmak için kendinizi geliştirmelisiniz.” (Girbert Arland)

***

Enflasyon canavarı nasıl azdı, kim azdırdı?..

Bu enflasyon canavarı nasıl azdı, kim azdırdı?.. 2018 yılı enflasyon tahminleri niçin sık sık revize edildi?.. Kaybettiğimiz şeyi yoksa başka yerlerde mi arıyoruz?.. Bir yerlerde yanlış mı yapıyoruz?.. Yoksa içeride görülmeyen, fark edilmeyen metal çürümesi var da farkın da mı değiliz?

Belediye Başkanlığına Tâlip Olunur Mu?

“Vallâhi biz, tâlip olanı veya vazîfe hırsı bulunanı yönetici yapmıyoruz!”


“Mala ve mevkie düşkün bir adamın dînine verdiği zarar, bir koyun sürüsünün içine salıverilmiş iki aç kurdun o sürüye verdiği zarardan daha büyüktür” (Tirmizî, Zühd, 43)

 

Belediye Başkanlığına Tâlip Olunur Mu?

Soru şu:

- Mahalli seçim hazırlıkları ve aday tespitleri başladı. Aday adayları da ısınma turları atıyorlar. Bir Hadis-i Şerifte “Vallâhi biz, tâlip olanı veya vazîfe hırsı bulunanı yönetici yapmıyoruz!” (Buhârî, Ahkâm,7) buyruluyor… Bu Hadis-i Şerif hükmüne göre İslamî hassasiyeti olan bir kişinin adaylık talebinde bulunması caiz olmaz mı, hoş karşılanmaz mı?

Site İçinde Ara

Haftanın Sözü

“Aslan köpeklere baş olursa, köpeklerin her biri kendi karşısındakine aslan kesilir. Eğer aslanlara köpek baş olursa, o aslanların hepsi köpek olur.” (Yusuf Has Hacip)

Namaz Vakitleri
Giresun Hava Durumu
GİRESUN